بازسازی منزل

بازسازی خانه

بازسازی و نوسازی منزل

بازسازی خانه واژه ی  آشنایی برای اکثر افراد جامعه می باشد. ایجاد تغییرات را میتوان با استفاده از مصالح سنتی انجام داد. در قدیم ساختمان ها را از سنگ و چوب می­ساختند و در زمان حاضر نیز قابل پذیرش است که با استفاده از سنگ و چوب به صورتی زیبا طرحی آرامش بخش اجرا نمائیم.

در این مقاله به عنوان راهبرد و هدف نوشته، ما می خواهیم چرایی بازسازی خانه را بررسی کنیم، حال و هوای خانه را تغییر دهیم فضای تازه و مطلوبی ایجاد کنیم تا مطابق زمان پیش رو حال و هوای جدیدی­ درمنزل احساس شود. قطعا هدف، استفاده از یک متریال طبیعی و زیباست که به فضای سرد و صنعتی این روزهای ما گرما ببخشد .

گچ کاری

 

ما محل سکونت­ و­زندگی­ خود را با سلیقه خودمان انتخاب کرده ایم. شاید آن را خودمان ساخته باشیم و شاید پدرانمان. امکان دارد در روزهای آغازین زندگی مشترک به دنبال یافتن سرپناه مناسب، خانه ها و واحدهای آپارتمانی زیادی را دیده و یکی زان میان را پسندیده و خریداری کرده باشیم.

مهمترین فاکتور در جمع مولفه های خرید مسکن دارایی ماست شاید واحدی را که خریده ایم نشان دهنده سلیقه ما نباشد اما منطبق با توانمندی خرید مابوده است. نکته  این جاست که شاید آن روز به اندازه توان مالی، واحدی چند ساله خریداری نموده و با وجود احساس نیاز به ایجاد تغییرات قادر به انجام تغییر نبوده ایم و امروز با بهتر شدن وضعیت اقتصادی زندگی خود خواهان ایجاد تغییرات جهت ایجاد وضعیت مطلوب باشیم .

برای ایجاد تغییرات ابتدا می توانیم شستشو، نصب تابلو، چیدمان وسایل مانند اثاثیه چوبی و دکوری ها و نهایتا رنگ آمیزی کنیم. بازسازی قسمت های مختلف دکوراسیون خانه می تواند تاثیری عمیق بر حال و هوای فضای خانه و انرژی موجود در بخش های مختلف بگذارد. گاهی با تعویض رنگ یک دیوار یا روکش مبلمان یک نشیمن می توان تحولی چشم گیر در فضای داخلی خانه ایجاد کرد. تغییرات دکوراسیونی بسیاری وجود دارد که می تواند به ما برای داشتن خانه ای باحال و هوای جدید و تازه کمک کند، گاهی این تغییرات کوچک هستند، اما گاهی ابعاد بزرگتر و وسیع تری به خود می گیرند که به آن­بازسازی می­گویند.

برای حل هر مسئله ای ابتدا باید صورت مسئله مشخص شود :

آیا می­خواهید در روند بازسازی خانه طراحی­ کنید؟ کجای ساختمان را ­برای ­بازسازی درنظر دارید؟ کاربری فضای­ بازسازی شده ودکوراسیون مورد نظر را مشخص کرده اید؟ مصالح­ مورد استفاده را می شناسید و تعیین کننده تر از همه پولی که می­خواهید صرف بازسازی خانه خود کنید، چه مبلغی است؟

ایجاد تغییرات و به عبارتی بازسازی واحدهای مسکونی از نظر افراد مختلف متفاوت است و بعبارتی با یک نسخه مشابه، بازسازی چند واحد­امکان پذیر نیست.گاهی اختلاف سلیقه ، زمان و یا سن افراد تعیین کننده است.

 

بازسازی و تعمیرات خانه/ اتاق خواب

 

 

بازسازی و تعمیرات خانه/ استفده از مناظر بیرونی

 

زوجی که در انتظار حضور فرزندان نورسیده اند خواهان فضای جدید­و در­حال رشدی بوده درحالی که ساکنان میانسالی که درحال­ سر­و­سامان دادن به فرزندان هستند­ فضای اضافی زیادی خواهند داشت. ازسوی دیگر پذیرش رنگ های زنده و جذاب برای جوانان و رنگ های آرام بخش برای بزرگ­ترها مناسب­تر است. عده ای حیاط و باغچه بزرگ را می­پسندند و عده ای حال و پذیرایی دلباز را دوست دارند. شما از کدام دسته اید؟

فاکتور دیگر پذیرش عمومی است در روزگاران قدیم اندرونی می ساختند که آشپزخانه  هم یکی از اجزای آن بود. به عبارتی آشپزخانه در دید همگان قرار نداشت. فضایی جهت پخت نان و فضایی جهت تهیه  مواد غذایی خاص چون رب انار رب گوجه فرنگی ترشیجات و غیره وجود داشت. به مرور زمان سلیقه ها و متعاقبا طراحی ها دچار تحول گردید . آشپزخانه ها از خلوت به جلوت آمدند. زمانی که خانواده گسترده جای خود را به خانواده های کوچک هسته­ ای داد، آپارتمان­ها جای خانه های بزرگ را گرفتند، به عبارتی به جای یک خانه­ ی بزرگ واحدهای کوچک مستقلی پدید­آمد که هریک تمام موجودیت خانه را با ابعاد کوچک­تر نیاز داشتند.

 

بازسازی و تعمیرات خانه/ پیاده سازی طرح سنتی

 

آن روزها که ما خانه رابا آجر­فشاری و سفال ولعاب­ می­ساختیم واکنون که فرزندان ما با بتن­ و­ فولاد می سازند و تبلورنمک و تاثیرات­ یخ بر بتن و کربناسیون و…را نیز بررسی می­کنند. استفاده بهینه از فضا مبتنی­ بر مقتضیات اقتصادی­ و فرهنگی ­است وتغییرات ­در مسکن ویلایی یا­ آپارتمانی متفاوت اما­ اجتناب­ ناپذیر است.

به نظرم تا بحال متوجه شده اید که مهمترین قسمت کار بازسازی خانه و تعمیرات مرتبط با آن نظر کارفرما و تصور ذهنی مشتری است . یک مهندس بازساز حرفه ای در کار بازسازی و ساختمان باید بداند مشتری از او چه میخواهد.

مهندس محمد طاهری فرد

۹۸/۸/۴

2 پاسخ
  1. حسین
    حسین گفته:

    باسلام، متأسفانه دیدگاهی که در ادارات،سازمان ها وحتی عموم مردم گسترش یافته براساس مناقصه قیمت است. دراین دیدگاه کیفیت کارمحلی از اعراب نداشته وبا توجه به اینکه انتظار کارفرما کارخوب است اما هیچ ارزش گذاری نسبت به آن وجود ندارد. بعنوان مثال برای ایزوگام بامی به مساحت ۱۰۰مترمربع ۱۰۰را در قیمت مترمربع کرده و جواب را با قیمت شما مقایسه می کنند. بعد بخاطر عدم همپوشانی رول هاو نیزاجرا نکردن لبه های جانبی(دیوار)، کاراشکال دارد. این نتیجه آن دیدگاه است. معماری سنتی اینگونه نبود!

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *