هوازایی بتن( افزودن حباب زا در بتن)

قبل از هرگونه توضیح در ارتباط با هوازایی بتن لازم میدانم ابتدا توضیحی در ارتباط با انواع آب در بتن داده شود:

مولکول های آب موجود در سیمان شامل چند گروه می­شوند:

 1. آب تبدیل شده به CSH: این آب همان میزان آبی است که در فرایند هیدراسیون شرکت می­کند. به زبان ساده­تر این مقدار از آب دیگر وجود خارجی ندارد.
 2. آب بین لایه ای که از بین رفتن آن دلیل ایجاد خزش و جمع شگی می­باشد.
 3. آب جذب شده سطحی
 4. آب موجود در فضای مویینه( هوازایی بتن با این نوع از آب در ارتباط خواهد بود.)انواع آب در بتن و اثر هوازایی بتن
اگر آب موجود در فضاهای مویینه یخ بزند و این فضاها نیز از آب اشباع باشد باعث ایجاد تنش در بتن می شود. برای جلوگیری از این پدیده می­بایست. حباب هوا­ی مصنوعی در بتن به وجود آوریم تا حجم مورد نیاز برای جلوگیری از ایجاد تنش را ایجاد کند .

تفاوت نفوذپذیری و تخلخل چیست؟

حتماً می­دانید تخلخل در نمونه­ی بتنی در واقع میزان منافذ موجود در بتن است. پراکندگی این منافذ می­تواند به دو صورت باشد یکی تعداد منافذ زیاد اما غیر مرتبط باهم و حالت دیگر اینکه نمونه دارای منافذ با تعداد کم باشد اما این منافذ با هم مرتبط باشد. در حالت اول بتن دارای تخلخل زیاد اما نفوذپذیری کم به خلاف حالت دوم که نمونه دارای تخلخل کمتر اما نفوذ پذیری شدید خواهد بود. اگر میزان تخلخل در بتن کمتر از ۳۰ درصد باشد می­توان گفت تقریباً ارتباطی بین منافذ موجود در بتن وجود ندارد. لازم بذکر است تخلخل بتن رابطه­ی مستقیمی با نسبت آب به سیمان و عمل آوری بتن دارد.

مختصری از تاثیر هوازایی بتن

 1. بهبود دوام در شرایط یخبندان
 2. بهبود کارایی بتن
 3. کاهش جداشدگی و آب انداختگی بتن
 4. کاهش مقاومت اما افزایش دوام
 5. اگر به میزان زیاد استفاده شود، گیرش بتن را به تاخیر می­اندازد.
مکانیسم کاری مواد حباب زا در شرایط یخبندان به این صورت است که حباب­های هوای وارد شده در بتن با هم ارتباطی ندارند. در نتیجه آبی که در ابتدای اختلاط به بتن وارد می­شود نمی­تواند به این حفرات وارد شود. پس از گیرش خمیر، اگر بتن در شرایط انجماد قرار گرفت آب اضافی می­تواند به این حفرات مصنوعی وارد شود. همچنین اندازه­ی حفرات به وجود آمده از هوازایی به مراتب از منافذ مویینه کوچکتر است در نتیجه طبیعتا آب ابتدا به منافذ مویین وارد شده و سپس منافذ ایجاد شده در اثر ورود حباب هوا اشباع می شود.

تقسیم بندی حباب های هوا

 1. عمدی entrained : هوازایی بتن
 2. تصادفیentrapped:در زمان اختلاط متریال بتن ایجاد می­شود.
توجه شود که این افزودنی های هوازا هیچگونه واکنشی در فرایند هیدراتاسیون نمی دهد بلکه در حباب هواهای موجود در بتن که به صورت تصادفی وجود دارند، نیروی دافعه ایجاد کرده در نتیجه این حباب ها از هم فاصله گرفته و به یکدیگر متصل نمی­شوند تا موجب کاهش مقاومت و افزایش نفوذپذیری و… شود. معمولا برای هوازایی  از ۳ تا۷ درصد حجم خمیر سیمان، حباب وارد بتن می شود. لازم بذکر است هر ۱ درصد هوا ۵ درصد مقاومت بتن را کم می­کند. هوازایی بتن

در مورد حباب­های هوادو نکته حائز اهمیت است:

 1. میزان حباب هوای وارد شده
 2. پراکندگی حباب­ها در بتن
پراکنگی هوای موجود در بتن دارای اهمیت است. اگر بایک مثال ساده بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم باید گفت: فرض کنید میزانی آب در حفرات و منافذ مویین بتن داشته باشیم. در شرایط انجماد، برای جلوگیری از یخ زدن این آب نمونه را هوازایی میکنیم. برای اطمینان از عدم ایجاد تنش در بتن باید حباب هوا پراکندگی مناسبی داشته باشد تا آب اضافی وارد این منافذ ایجاد شده گردد و نمونه دچار انبساط نشود.   محمد طاهری فرد ۹۸/۰۲/۱۶    
3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *