ساختمان فولادی

مقایسه ساختمان فولادی و بتنی

ساختمان فولادی بهتره یا بتنی؟

 

ساختمان فولادی

مقایسه ساختمان فولادی و بتنی از نظر هزینه ساخت

با توجه به اینکه اکثر خانه ها و آپارتمان های ایران تا حدود ۶ طبقه هستند میشه بادقت کمی گفت هزینه ساخت ساختمان فولادی نسبت به هزینه ی ساخت سازه بتنی کمی بیشتر میشه. شاید بپرسید چرا با دقت کم؟
در جواب باید بگم که سرعت ساخت خانه با اسکلت فولادی بیشتر از خانه با اسکلت بتنی بوده و این موضوع خودش میتونه باعث صرفه اقتصادی برای سازه فولادی بشه. چون کم کردن زمان ساخت هم یه عامل مهم در کاهش هزینه ساخت به حساب میاد.

تفاوت ساختمان فولادی و بتنی از نظر اجرا

از نظر اجرا تا حدودی میشه گفت اجرای ساختمان با اسکلت فلزی تخصصی تر از ساختمان بتن آرمه است. در واقع اجرای درست اتصالات و کیفیت جوش در ساختمان فولادی از یک جهت و کیفیت بتن، بتن ریزی صحیح و همچنین عمل آوری مناسب بتن در سازه بتنی از جهت دیگه از موضوعاتیه که خیلی بهشون توجه نمیشه.
ساختمان بتنی در مقابل حرارت و آتش سوزی از ساختمان فولادی مقاوم تره. البته در چند سال اخیر استفاده از انواع پوشش های مناسب بر روی عناصر اصلی سازه های فولادی خطر تخریب ساختمان فولادی در برابر آتش سوزی رو کمتر کرده.

مقایسه ساختمان فولادی و بتنی از جهت وزن سازه

وزن ساختمان بتنی در مقایسه با فولادی بیشتره پس مطابق آیین نامه ۲۸۰۰ این موضوع میتونه باعث افزایش نیروی زلزله بشه اما از طرف دیگه سختی ساختمان بتنی معمولاً از ساختمان فولادی بیشتره در نتیجه ظرفیت تحمل نیروی زلزله در آپارتمان بتنی میتونه بیشتر از آپارتمان فولادی باشه.پس از نظر تقابل جرم و سختی، فلزی و بتنی چندان تفاوتی ندارند.

نتیجه گیری

اینکه سازه فولادی باشه یا بتنی خیلی فرق نداره و بیشتر نحوه ی طراحی و اجرا مهمه. آیین نامه های جدید کشورهای خارجی با نظر روی طراحی براساس عملکرد، که بروز ترین و جدیدترین طراحی به حساب میاد. اذعان دارند که تخریب سازه ها بیشتر مرتبط با تغییر شکل اعضا و واکنش اجزای سازه دربرابر تغییر شکل هست. پس اگر میخواید ساختمان محکمی داشته باشید حتما تخصص پیمانکارو مدنظرتون قرار بدید. راستی راجع به طراحی براساس عملکرد تو مقاله بهسازی اصولی ساختمان یه مقداری توضیح دادم.

مهندس محمد طاهری فرد

۹۸/۱۰/۰۲

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *