هزینه ساخت خانه در تهران و شهرستان

هزینه ها و مخارج ساختمان سازی

هزینه ساخت خانه در تهران، مراکز استان و شهرستان ها متفاوت است. در ادامه هزینه های ساخت ساختمان با توجه به اینکه بتنی باشه یا فولادی، در تهران باشه یا در شهرهای دیگه توضیح داده خواهد شد.

هزینه ساختن آپارتمان بتنی

هزینه ساخت ساختمان بتنی

 

اینکه تو تیتر بالا از لفظ آپارتمان استفاده کردم به این دلیله که این براورد قیمت ساخت خانه مربوط به ساختمان های نهایتاً تا ۷ طبقه است. سعی می کنم برای ساختمان های بلند تر در آینده توضیحاتی برای دوستان عزیزم بدم. همچنین عارضم خدمتتون که قیمت های زیر برمبنای قیمت متوسط ساخت و ساز در تهران هست و هر کدوم از این قیمتها در مراکز استان های دیگه تقریباً ۱۰۰ تومن پایین تر در میاد.
اگر ساختمان بتنی یا فولادی رو به ۵ قسمت تقسیم کنیم مخارج ساخت به صورت زیر خواهد بود:
قسمت اول: هزینه‌های مربوط به گرفتن جواز ساخت نقشه های اجرایی و انواع عوارض مربوطه
این هزینه ها در حدود متر مربعی۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان میشه

قسمت دوم: هزینه سفت کاری

هزینه سفت کاری

سفت کاری در واقع شامل مراحل خاکبرداری تا بتن ریزی سقف ها و ستون ها و دیوارچینی میشه این مرحله دست کم حدود متری یک میلیون تومان برای آپارتمان بتنی هزینه داره.

قسمت سوم: هزینه نازک کاری

هزینه نازک کاری

اینکه نازک کاری چیه و به چه مراحلی نازک کاری میگن رو در مقاله انواع ساختمان توضیح دادم. هزینه نازک کاری بر اساس سلیقه افراد میتونه خیلی نوسان داشته باشه و میشه گفت پر استرس ترین قسمت ساختمان هم نازک کاریه هزینه نازک کاری ساختمان بتنی حداقل متری ۹۰۰ هزار تومنه که در شرایط خیلی خاص میتونه کمتر هم باشه.

هزینه تاسیسات مکانیکی

اگر خریدهای خیلی گران قیمت داشته باشید مثل خرید چیلرهای خارجی یا لوازم موتور خونه خاص قیمت ها خیلی راحت به یک میلیون در هر متر میرسه و حتی ممکنه بیشتر هم بشه اما به طور معمول هزینه تاسیسات مکانیکی در ساختمان بتنی حدود متری ۴۰۰ هزار تومان میشه.

هزینه تاسیسات برقی

هزینه تاسیسات برقی

با استناد بر میانگین قیمت تاسیسات برقی در شهر تهران این قسمت میتونه متر مربعی ۳۰۰ هزار تومان تموم بشه.
در مجموع مخارج ساختن ساختمان تا هفت طبقه متوسط دو میلیون و هفتصد هزار تومان میشه و هزینه ساخت ویلای تا دو طبقه با طراحی عادی هم حدود متری ۲ تومن خواهد شد.

هزینه ساختن آپارتمان اسکلت فولادی

در ساختمان فولادی هزینه ها مشابه ساختمان بتنیه به غیر از مرحله سفت کاری که در ساختمان فولادی تقریباً هزینه ها متری ۳۰۰ هزار تومن افزایش پیدا میکنه این افزایش هم به دلیل قیمت بیشتر فولاد نسبت به بتنه.

نتیجه

به طور کلی در مقایسه هزینه ساخت ساختمان بتنی و فولادی، میشه گفت ساختمان فولادی کمی گرانتر از ساختمان بتنی بوده اما درعوض کار ساخت سریعتر تمام میشه. میدونید که موضوع خوابیدن پول در طول زمان ساخت ساختمان هم مسئله مهمی به شمار میاد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *