دیوار چینی

هزینه انواع دیوار چینی

دیوار چینی یا تیغه چینی

سلام می کنم خدمت شما عزیزان امیدوارم سال خوبی داشته باشید در این نوشته میخوام یکمی در رابطه با دیوار چینی با هم صحبت کنیم…

اول اینکه اصلاً تعریف دیوار چیه ؟

دیوار یک ساختار محکم و ممتده که با مصالح مختلفی از جمله خاک، بتن، فلز، چوب و غیره ساخته میشه بر اساس آیین نامه  ضخامت دیوار در مقایسه با طول و ارتفاع باید کم باشد وگرنه به اون دیوار نمیگن.

دیوار چینی در چه مرحله ای از ساخت خانه انجام میشه ؟

در ساختمان سازی ابتدا فونداسیون و اسکلت سازه اجرا میشه. بعد از بتن ریزی سقف ها نوبت به نازک کاری میرسه نازک کاری همان مرحله ایه که در ظاهر ساختمان میبینیم. در واقع هنگامی که مشغول بازسازی و نوسازی منزل خود هستید تقریباً تمام  تغییرات و تعمیرات خانه مربوط به نازک کاری میشه. اولین مرحله در بخش نازک کاری تیغه چینی یا دیوار چینی هست واز مراحل بعدی میشه به کاشی کاری گچ کاری تاسیسات و غیره اشاره کرد.

انواع دیوار

 

دیوارها از جهات مختلف به انواع گوناگونی تقسیم میشن.

انواع دیواراز نظر محل قرارگیری

دیوار از نظر محل قرارگیری به خارجی و داخلی  تقسیم  میشه دیوار های خارجی هم دارای ضخامت بیشتر نسبت به دیوارهای داخلی هستند و هم قسمتی از بار سقف فوقانی خودشون رو متحمل میشن.

انواع دیوار از نظر سازه ای

دیوارها از نظر سازه ای  به باربر، غیر باربر دیوارهای پارتیشن یا جداکننده و دیوار حایل تقسیم میشن.

دیوار باربر

به نوعی از دیوار میگن که قسمتی از نیروهای ساختمان رو تحمل میکنه چه نیروهای وزنی و چه نیروهای برشی و خمشی

دیوار باربر

 

دیوار غیر باربر

این نوع دیوار ها رو  پارتیشن هم میگن چرا که کار این دیوارها تنها جداسازی عناصر  داخلی خانه هست.

دیوار چینی

 

دیوار حائل

دیواری رو که برای مقابله با نیروهای جانبی مختلف و جلوگیری از نفوذ رطوبت در ساختمان اجرا میشه دیوار حائل میگن.

دیوار حایل

انواع دیوارهای عایق

هر کدوم از انواع دیوارها می تونن به گونه ای اجرا بشن که عایق رطوبت گرما صوت سرما و غیره باشند. برای عایق سازی دیوار میشه مواد عایق  رو  چه از داخل دیوار و چه از خارج دیوار مورد استفاده قرار داد. حتی اگر در حال ساخت خانه جدید هستید میتونید از مصالح عایق در میانه دیوار استفاده کنید.

از مواد مورد استفاده برای عایق سازی ساختمون میشه به پلی استایرن پشم معدنی مانند پشم سنگ یا پشم شیشه استفاده از بلوک بتنی سبک استفاده از دیوارهای دولایه با در آخر استفاده از دیوار پیش ساخته اشاره کرد.

 

انواع دیوار از نظر جنس مصالح

 

دیوار آجری

آجر یکی از مصالح نام آشنا و ارزان برای همه  است که انواع مختلفی مانند آجرهای سوراخ دار آجر فشاری آجر نسوز و غیره داره دیوارهای آجری میتونن با ضخامت ها و چینش های مختلف ساخته بشن.

دیوار چینی با بلوک بتنی

امتیازات استفاده از بلوک بتنی در دیوار چینی قابل ملاحظه است سریع تر شدن زمان چینش دیوار تشکیل عایق صوتی و حرارتی سبکی و دوام خوب و اقتصادی بودن از جمله مزایای بلوک بتنی هست.

دیوار چینی

تیغه چینی با بلوک سفالی

در زبان عامیانه ساختمان سازی به بلوک بتنی بلوک و به بلوک سفالی اصطلاحاً سفال گفته میشه سفال ها مخلوط خاک رس و آب هستند که در اثر حرارت دادن در کوره ساخته میشن و از ویژگی های شاخص سفال سبک بودن اونه. از سفال در پارتیشن ها و سقف های تیرچه بلوک استفاده میشه.

بلوک گچی یا دیوار گچی

همونطور که از اسمش پیداست از گچ ساخته میشه و حداقل ضخامت بلوک های گچی ۵ سانتی متره. از این نوع بلوک ها برای جداسازی برخی فضاهای داخلی خاص استفاده میشه.

دیوارهای ساندویچ پنل یا پانل

دیوار ساندویچ پنل از جمله دیوارهای پیش ساخته است و نحوه  تولید این دیوار به این صورته که دو لایه فلز در اطراف و در میانه این دولایه  از انواع فوم ها استفاده میشه.ساندویچ پنل سبک بوده و عایق حرارتی و صوتی خوبی هم به حساب میاد لازمه بدونید قطعات این نوع دیوار دارای عرض ۷۵ تا ۱۲۰ سانتی متر و  ضخامت۳ تا ۲۰ سانتی متر می باشد.

دیوار چینی

دیوار چینی دیوار چینی

چند تا نکته اجرایی مهم تو دیوار چینی

۱ محل کار از هر گونه گیاه و پستی و بلندی عاری باشه.

۲ دیوارها در ارتفاع شاغول باشد و زاویه بین دو دیوار نود درجه بوده یا به اصطلاح دیوارها گونیا باشن.

۳ دیوار از لحاظ افقی ریسمان باشد و بندها به صورت تمیز اجرا شود.

۴ مهار کردن بازشوها و خود دیوار بسیار مهمه به این صورت که دیوار از کنار و در جهت عمودی با قوطی نبشی و یا حداقل میلگرد با توجه به ضوابط آیین نامه به تیر و ستون مهار شود.

۵ زنجاب کردن مصالح مخصوصاً آجر رعایت شود تا خشکی مصالح موجب خشک شدن ملات نشود.زنجاب کردن آجر در اصطلاح یعنی خیساندن آجر به مقدار لازم.

هزینه دیوار چینی چقدره؟

 

عوامل مختلفی روی هزینه ای که استادکار برای کار کردن دریافت میکنه تاثیر گذاره  از جمله این عامل ها میشه به نوع مصالح ارتفاع کار نوع بند کشی مورد نیاز مقدار کار در دسترس بودن مصالح و غیره اشاره کرد قیر در حالت کلی و با شرایط معمول هزینه انواع دیوار چینی به صورت زیپ درمیاد

هزینه دیوار چینی با آجر فشاری متری ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ تومان

هزینه  تیغه چینی با سفال متری ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان

هزینه تیغه چینی با بلوک سیمانی ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان

هزینه دیوار چینی بلوک هبلکس ۱۵۰۰۰ تا ۲۵ هزار تومان

دیوار چینی

 

البته حتما یادتون باشه این هزینه ها بر اساس متراژ قابل قبول و درست حسابی هست. اگر میزان کار کم باشه و به قولی کار شما بازسازی خانه باشه دستمزدها به صورت روزمزدی برای استاد کار محاسبه میشه…

محمد طاهری فرد

۵/ ۱ /۹۸

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *