سنگ تراورتن انواع و هزينه

سنگ تراورتن انواع و هزينه

سنگ ساختماني از جمله آخرين مترياليه که در ساختمان استفاده ميشه. همين موضوع باعث ميشه انتخاب درست اون در زيبايي ساختمان چه در نماي خارجي و چه در دکوراسيون داخلي تاثير زيادي بذاره.

انواع سنگ هاي ساختماني

در اين مقاله سعي ميکنم توضيحاتي هرچند مختصر در ارتباط با سنگ تراورتن بدم و در نوشته هاي بعدي به انواع ديگر سنگ ساختماني بپردازيم.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن عباس آباد

 

 

سنگ تراورتن از مهمترين سنگهاي ساختماني در ايران به حساب مياد که در گروه سنگ آهک بوده و گاهي ميتواند نوعي سنگ تزييني هم تعريف بشه. وزن مخصوص اين سنگ حدوداً ۲۵۰۰ کيلوگرم در هر متر مکعبه و شکل ظاهري تراورتن وابسته به حضور ترکيبات آهن، کلسيم و ديگر ناخالصي هاي موجود در سنگه. از نقطه نظر رنگ، سنگ تراورتن خيلي تنوع داره و از سفيد تا سياه اين سنگ در پروژه ها به کار ميره همچنين مقاومت سنگ تراورتن در معرض عوامل جوي نيز بسيار بالاست. تراورتن داراي حفرات و سوراخ هايي در سطح خودشه که اين حفرات باعث ميشه چسبندگي اين سنگ با ملات سيمان بيشتر شده و از سقوط سنگ بعد از اجرا جلوگيري بشه. لازم ميدونم بگم که اين حفرات در هنگام فراوري با رزين پر ميشن.

چرا تراورتن؟

از مزاياي سنگ تراورتن مي‌توان به مقاومت مناسب اين سنگ اشاره کرد که موجب ميشه برش پذيري و صيقل پذيري اين سنگ قابل قبول باشه همچنين بايد بدونيد که سنگ تراورتن به دو صورت موج دار و بدون موج برش ميخوره.

 

تراورتن

اين سنگ انواع مختلفي داره و در ادامه به چند مورد از اون اشاره ميکنم:

سنگ تراورتن عباس آباد

 

 

 

اين نوع از تراورتن در شهرستان محلات، واقع در استان اصفهان توليد ميشه و رنگ و سايز مختلفي رو شامل ميشه. سنگ تراورتن عباس آباد به دليل چسبندگي خوبي که با سيمان داره در نماهاي مرتفع خيلي بکار مياد. اين سنگ داراي انواع مختلفي همچون سنگ تراورتن موج کبريتي، بي موج، دنده گاوي، سوزني و… هست. سنگ تراورتن عباس آباد در گروه بهترين سنگ هاي تراورتن قرار ميگيره.

 

 

سنگ تراورتن کاشان

سنگ تراورتن کاشان داراي رنگ هاي کرم، بژ، شکلاتي و مابي

 

ن اين رنگهاست. سنگ تراورتن شکلاتي کاشان از بهترين سنگهاي شکلاتي جهان به حساب مي‌آيد. به اين سنگ، سنگ تراورتن شکلاتي آقامحمدي نيز گفته ميشه.

 

سنگ تراورتن يزد

سنگ تراورتن يزد از کرم روشن تا بژ توليد ميشه. اين سنگ نسبت به سنگ هاي مشابه خود داراي تخلخل بيشتر و وزن مخصوص کمتره که در نتيجه نسبت به سنگ حاجي آباد قيمت کمتري داره.

سنگ تراورتن حاجي آباد

سنگ تراورتن حاجي آباد داراي انواع موج دار و بي موجه و رنگ زمينه اون کرم هست. البته رنج رنگي اين سنگ از کرم روشن تا شکلاتي رو شامل ميشه. اين سنگ تخلخل کمي داره پس مقاومت فشاري اون بالاست و ساب پذيري خوبي داره. از اين سنگ براي مصنوعات دکوراتيو هم استفاده ميشه اما اگر سنگ مورد نظر داراي درجه کيفيت پاييني باشه جهت مصارف درپوش و جدول استفاده ميشه.

سنگ تراورتن آتشکوه

اين نوع از سنگ تراورتن شهرت جهاني داره. سنگ تراورتن آتشکوه در دسته سنگهاي تراورتن روشن قرار مي‌گيره. سنگ تراورتن آتشکوه از سنگهاي لوکس و گران تراورتن به شمار مياد. زمينه اين سنگ کرم و سفيد بوده و اگر رگه هاي قرمز در سنگ مشاهده کرديد بدونيد رگه، کيفيت سنگ روکاهش ميده. تراورتن آتشکوه به شکل اسلب موج دار و بي موج فراوري ميشه.

سنگ تراورتن ابيانه

تفاوت اين سنگ با سنگ تراورتن آتشکوه تخلخل بيشترشه. در سورتهاي با کيفيت بالا حتي اين سنگ به جاي سنگ حاجي آباد معامله ميشه. قيمت سنگ تراورتن ابيانه حدود متري ??? تومنه. يکي از مهمترين معايب سنگ تراورتن ابيانه جذب آب بالاشه که باعث ميشه به مرور زمان سطح سنگ ساييده شده و يا حتي شکسته بشه.
سنگ تراورتن آتشکوه اين سنگ تراورتن و خصوصيات آن زمينه روشن غالباً

رنگ سنگ تراورتن

سنگ تراورتن خرمايي

خوبي رنگ هاي تيره اينه که تيرگي، دوده و کثيفي که با گذر زمان روي رنگ سنگ تاثير ميذاره بر اين نوع رنگ ها کم تاثير تره. سنگ تراورتن خرمايي عموماً از معدن تکاب همدان به نقاط ديگه عرضه ميشه.

سنگ تراورتن شکلاتي

گرچه سنگ هاي با اين رنگ غالبا به کيفيت سنگهاي کرم نيستند؛ اما سنگ تراورتن با رنگ تيره ميتونه در کنار تراورتن عباس آباد و تراورتن آتشکوه ترکيب هاي جالبي رو بسازه.

سنگ تراورتن طرح چوب

اين سنگ جنسي شبيه به سنگ تراورتن داره اما بسيار سخت تر از سنگ تراورتنه. سرعت نفوذ آب به داخل اين سنگ نسبت به تراورتن هاي معمول کمتره و اين ويژگي باعث شده از اين سنگ در محيط‌هاي شرجي مانند شهرهاي شمالي کشور و شهرهاي ساحلي جنوب استفاده بشه. از نظر قيمت، سنگ تراورتن طرح چوب در گروه سنگهاي تراورتن نسبتاً ارزان قرار مي گيره و کاربرد اون در راه پله، روي کابينت و يا حتي گاهي در نماست. معدن اصلي اين سنگ در شهر محلات قرار داره.

سنگ تراورتن آقا محمدي

اسم ديگه سنگ تراورتن شکلاتي کاشان، آقامحمديه که يه خورده بالاتر توضيحش رو داديم.

سنگ تراورتن سيلور

سازمان نظام مهندسي و شهرسازي در چند سال گذشته استفاده از سنگ هاي مرمريت و گرانيت رو در نماي خارجي ساختمان ممنوع کرد. اين ممنوعيت به علت تخلخل و چسبندگي کم اين سنگ ها با سيمان، در ارتفاع بالاست. گزينه جايگزين که مشابه اين دو سنگ يعني گرانيت و مرمر باشه و سلايق خاص رو مورد پوشش قرار بده سنگ تراورتن سيلوره. حتماً اين نوع سنگ رو مد نظرتون قرار بديد. دو دسته از بهترين معادن سنگ تراورتن سيلور سنگ سيلور تکاب همدان و سنگ تراورتن سيلور کاشان ‌هست.

سنگ تراورتن گردويي

مهمترين معادني که سنگ تراورتن گردويي يا درختي رو توليد ميکنه معدن آذرشهر و معدن کاشان هست.

سنگ تراورتن کرم

اين نوع از سنگ تراورتن جزو دسته سنگهاي تراورتن با کيفيت به حسا.ب مي آيد.
يه نکته خيلي مهم در سنگ تراورتن اينه که چون طرح و رنگ سنگ تراورتن وسيعه در طراحي نما و ديوارها خيلي کمک کار ماست. يعني ميتوان از يک سنگ استفاده کرد اما طرح و رنگ مختلفي به اون داد.

قيمت سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به علت زيبايي خاصي که در انواع مختلفش داره در سال هاي اخير مورد استقبال زيادي قرار گرفته و در نتيجه قيمت آن رشد چشمگيري داشته. از سنگ تراورتن در نماي ساختمان، سنگ کاري ديوار حياط، سنگ کاري ديوارهاي داخلي ساختمان، سنگ کف حياط، سنگ کف سالن و پارکينگ و … استفاده ميشه.

قيمت سنگ تراورتن

يکي از مهم ترين پارامترها در قیمت تراورتن کيفيت سنگ و معدن توليد سنگه. هرچه رگه هاي ناخالصي و هوازدگي در سنگ کمتر باشه، سنگ داراي استحکام و توپري بيشتر بوده و قيمت آن بالاتر ميره. تاثير شفافيت، رنگ، ضخامت سنگ تراورتن و نحوه و کيفيت ساب و پوليش نيز بر قيمت سنگ تاثير گذاره. سنگ آتشکوه، سنگ عباس آباد، سنگ دره بخاري و از اين قبيل جزو دسته سنگ تراورتن گران قيمت به حساب ميان و بعضي هاشون ميتونن در آسانسور و آشپزخانه هم مورد استفاده قرار بگيرن. در مقابل سنگ تراورتن محلات و کاشان ارزان تر هستن.

خلاصه اينکه تشخيص قيمت سنگ تراورتن دو بعد داره

بعد اول: از نظر ظاهري هرچي سنگ بدون رگه و مواد اضافي و روشن تر باشه گرونتره.
بعد دوم: از نظر علمي هرچي سنگ توپرتر، داراي مقاومت فشاري بيشتر،جذب آب کمتر، نفوذ پذيري کمتر، تخلخل کمتر و ساب پذيري بالاتري باشه کيفيتش بهتره و گرونتر خواهد بود.

معايب سنگ تراورتن

مقاومت در برابر انجماد

رنگ و سطح تراورتن نسبت به سرما مقاومت کمي داره. به اين معنا که اگر اين سنگ خيس باشه و در دماي انجماد خود قرار بگيره خيلي سريع خرد ميشه. به همين دليل در شرايط سرما، بايد سطح خارجي تراورتن رو بپوشانيد. در سال هاي قبل که رزين مورد استفاده همه گير قرار نگرفته بود، معضل مقاومت کم تراورتن در مقابل سرما عاملي مهم براي کم کيفيتي و ارزاني سنگ تراورتن بود. اما از اوايل دهه هشتاد که استفاده از رزين به جاي سيمان و مواد مشابه مورد استقبال قرار گرفت، کيفيت و طبيعتاً قيمت سنگ تراورتن افزايش پيدا کرد.

جذب آب

جذب آب عامل ديگه اي هست که بر مقاومت مواد مختلف در برابر سرما اثرگذاره. بنده در مقاله بتن تحت اثر فرآيند يخ زدن و آب شدن کمي به اين موضوع اشاره کردم. سنگ تراورتن داراي جذب آب نسبتاً بالاييه. البته اين نقص نيز با استفاده همه گير از رزين در توليد و فراوري اين سنگ کاهش پيدا کرده.

برخي ويژگي هاي تراورتن

اگر به خاطر داشته باشيد در کتاب علوم سختي کاني هاي مختلف از ۱ تا ۱۰ مورد بررسي و طبقه بندي قرار گرفته بود. از اين ميان الماس سختي ده و کوارتز سختي ۷ رو دارا بودند. در اين طبقه بندي سختي سنگ تراورتن بين ۳ و۴ قرار ميگيره.
واکنش پذيري تراورتن در مقابل اسيد کلريدريک مورد تاييد قرار گرفته و اين موضوع در شرايط بارش باران هاي اسيدي پر اهميت خواهد بود.

محمد طاهري فرد

۹۹/۰۱/۲۵

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *