بتن ریزی
بتن‌ ریزی یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت و ساز در هر بنایی است و نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت؛ چرا که استحکام و مقاومت هر بنا در برابر حوادث مختلف، به پی‌ریزی درست آن مربوط است. بتن ‌ریزی یکی از بخش‌هایی است که باید با دقت و اصولی در ساختن یک سازه اجرا شود تا دغدغه‌ای از بابت ایمنی ساختمان نداشته باشیم. تعریف بتن: بتن از پرکاربردترین مصالح مورد استفاده در ساختمان است که از اجزای مختلف سنگدانه( شن و ماسه)، سیمان و آب تشکیل میشه. انواع بتن: براساس نحوه ساخت و کاربرد، بتن به انواع مختلفی تقسیم میشه که از آن مورد میتونیم به بتن معمولی، بتن پر مقاومت، بتن خود تراکم، بتن توانمند و … اشاره کنیم. تعریف بتن ریزی: به فرایند اجرای بتن یا پخش کردن بتن در پروژه، بتن ریزی گفته میشه.

 قبل بتن ریزی

۱-قبل از بتن ریزی باید تعداد و نوع آرماتورها و همچنین نحوه قالب بندی اجزای مختلف ساختمان مانند تیر و ستون، کف، فونداسیون، دیوار برشی و… توسط مهندس ناظر تایید شده باشه. ۲-حتماً  تراکم آرماتورها و تمیز بودن سطح در معرض بتن کنترل بشه. علاوه بر این بهتره سطح مربوط به بتن ریزی رو مرطوب کنید چرا که با این کار اتصال بتن با سطح  زیرش بهتر میشه. ۳- چگونگی ساخت، حمل و در نهایت اجرای بتن ریزی توسط متخصص کار بتن کنترل بشه. در واقع دقت کنید که بتن ریزی علی رغم ظاهر سادش کاری بسیار مهم و حساسه. ۴-به استفاده شدن یا نشدن اسپیسور یا فاصله دهنده (جداگر) و نحوه جاگذاری آنها نیز توجه کنید. ۵-به شرایط جوی مثل بارانی بودن یا نبودن هوا یا گرما و سرمای شدید نیز توجه کنید و تمهیدات لازم رو قبل از شروع کار در نظر بگیرید.

هنگام بتن ریزی

۱- هنگام بتن ریزی از فرد متخصص در دانش بتن و اجرای بتن استفاده کنید. مثلاً اگر از فرد غیرمتخصص استفاده کنید تو بتن ریزی ممکنه برای اینکه بتونه راحت تر با بتن کارکنه به بتن  آب اضافه کنه این موضوعیه که بنده به وفور در پروژه های عمران، ساختمان و بازسازی خانه و آپارتمان مشاهده کردم. برای روشن شدن بهتر موضوع باید بهتون بگم اگر در یک لیتر بتن سی گرم آب مازاد بر محاسبات اضافه بشه مقاومت فشاری۹۰ روزه بتن تو ساختمان  یاحتی بتن کار شده در بازسازی و تعمیرات خانه تا حدود ۳۰ درصد کم میشه. یا به عنوان مثال دیگه همونطوری که خودتون بهتر میدونید در زمان بتن ریزی اگر بتن کم ویبره  بشه یا زیاد ویبره بشه هر دو میتونه تاثیر منفی روی مقاومت فشاری، مقاومت خمشی، مقاومت سایشی، مسائل مربوط به دوام بتن و… بذاره. این موضوعات و موضوعات از این قبیل نشون میده که توکار بتن ریزی  چقدر مهمه که حتی المقدور از بهترین فرد و بهترین شرکت بتن ریزی استفاده کنید. ۲- در زمان بتن ریزی از بتن کار شده نمونه هایی رو به عنوان نمونه‌های آزمایشی به آزمایشگاه بتن بفرستید و از آزمایشگاه بتن بخواهید تا انواع آزمایش های بتن رو روی نمونه بتن انجام بده. ۳- وقتی زمان بتن ریزی در  ساختمان فرا رسید حتماً در محل پروژه حاضر باشید و کنترل کنید که سطح بتن خوب پرداخت بشه. این کار در پروژه های نوسازی خانه و آپارتمان از اهمیت بیشتری برخورداره.

بعد از بتن ریزی

۱-  از مهم ترین نکات بعد از بتن ریزی عمل آوری بتن تازه است. برای انجام عمل آوری معمولاً از گونی مرطوب یا آب پاشی معمولی سطح بتن استفاده میشه. ۲- عمل آوری بتن هم مثل نسبت آب به سیمان تاثیر بسزایی در روند کسب مقاومت بتن داره. ۳- موضوع عمل آوری در انجام تعمیرات و نوسازی خانه و آپارتمان به همان اندازه ساختمان تازه ساز اهمیت داره. همچنین توجه کنید در بتن ریزی تا زمانی که به حداقل مقاومت بتن نرسیدیم یا به اصطلاح هنوز گیرش بتن به حد کافی نرسیده باری بر بتن وارد نکنیم.        
بتن ریزی