دکوراسیون چیست؟

 

شاید تا حالا خیلی کلمه دکوراسیون و طراحی داخلی رو شنیده باشید اما به طور جزئی معنی اون رو ندونید اینجا میخواهیم به طور مختصر در مورد دکوراسیون صحبت کنیم.

دکوراسیون یعنی برای  یک اتاق یا ساختمان طراحی مناسب و هماهنگی برای  به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء داشته باشیم و آن مکان را هنرمندانه طراحی کنیم.

دکوراسیون داخلی مثل هنرهای دیگه، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای هر فرد دچار تغییر میشه .

دکوراسیون داخلی مدرن چیست؟

سادگی در سبک مدرن حرف اول رو می‌ زنه، به این صورت که از خطوط نازک و ملایم ، لوازم دکوری و مجسمه ‌ها، پرده ‌های حریر و نازک و فرش‌ های فانتزی و کوچک بیشتر در دکوراسیون مدرن استفاده می‌ شه.

در تمامی قسمت‌ های دکوراسیون باید روشنایی وجود داشته باشه و نقطه ی تاریکی نمونه. یک نکته دیگه این که هر چقدر چیدمان ساده ‌تر و خلوت‌ تر باشه، دکوراسیون مدرن‌ تر میشه.

نورپردازی در سبک معماری مدرن

در معماری مدرن ارتفاع اتاق با استفاده از سقف کاذب پایین ‌تر آورده شده و با اشکال هندسی ساده و منظم طراحی می ‌شه، با این کار می ‌توان فضاهایی برای نورپردازی بهتر در سقف ایجاد کرد.

نورپردازی در سبک مدرن بسیار مهم و کاربردی هست و با استفاده از لامپ‌ های مدرن و ال ‌ای‌ دی‌ های فانتزی و در برخی مواقع از طریق هوشمند سازی تنظیم نور انجام می ‌گیره.

این نورپردازی‌ ها بیشتر به صورت مخفی و با طرح‌ های متنوع هستند. در این سبک بیشتر از نور سفید رنگ استفاده می ‌شود که روشنایی زیادی داشته باشه.

 

تاثیر رنگ دیوار در دکوراسیون داخلی مدرن

تاثیر رنگ دیوار در سبک مدرن نیز بسیار اهمیت داره. قبل تر به وسیله ‌ی لوازم خانه دکوراسیون را تغییر می ‌دادند، ولی امروزه با تغییر در رنگ و طرح دیوارها نیز می‌ تونیم این کار را انجام بدیم.

این تغییرات در دیوارها به چند صورت امکان ‌پذیرهست مثل رنگ آمیزی و پتینه‌ کاری و ….

می‌تونیم از آینه‌ها هم بر روی دیوارها و دکوراسیون استفاده کنیم. آیینه‌ ها در روشنایی و دلباز بودن فضای خانه تاثیر زیادی داره . می‌ توان در نورپردازی هم از آیینه ‌ها به شکل ‌های مختلفی استفاده کرد.

کف خانه در سبک مدرن

در گذشته کف خانه‌ ها بیشتر از سیمان، گچ و سرامیک پوشش داده می ‌شد و روی آن از موکت و فرش استفاده می‌ کردند، ولی در خانه ‌های جدید بیشتر از کف پوش‌ های مدرن مانند پارکت استفاده می‌ شود و فقط قسمت مرکزی خانه را با یک فرش کوچک پوشش می‌ دهند.

استفاده از تضاد رنگی نیز در دکوراسیون داخلی مدرن بسیار محبوب هست.

با این کار می ‌توان فضای فانتزی و مدرنی در خانه ایجاد کرد ولی استفاده از این نوع تغییرات با سلیقه همه متناسب نیست. محبوب‌ ترین تضاد رنگ در دکوراسیون مدرن ترکیب رنگ‌ های سیاه و سفید می ‌باشد.

مصالح طبیعی مثل چوب می توانند تعادل را در کنار رنگ های خنثی به وجود آورند. شما می توانید از پارکت های چوبی در کف استفاده کنید تا بافت طبیعی موجود درپارکت، فضای سرد و خشک ایجاد شده توسط رنگ های خنثی را از بین ببرد. همچنین سرامیک های بزرگ هم گزینه مناسبی برای سبک مدرن هست که انتخاب بین این دو، به سلیقه خودتان بستگی داره.

برای تغییر دکوراسیون به سبک مدرن، لازم نیست که تمام تغییرات، یک‌ جا انجام بشه، می ‌توان قدم به قدم و با ایجاد تغییرات کوچک به سمت مدرنیته حرکت کرد مانند: تغییر رنگ دیوار، تهیه شلف جدید، تغییر نوع چیدمان لوازم و موارد دیگر.

 

 

استفاده از رنگ خنثی در سبک مدرن

با توجه به سادگی سبک مدرن، رنگ های خنثی بهترین گزینه برای دکور فضای داخلی خانه هستند. همچنین دقت داشته باشید، بهتر هست که این رنگ ها را به صورت تک رنگ در وسایل و قسمت های مختلف خانه به کار ببرید. مثلا رومبلی یک مبل، تنها باید دارای یک رنگ باشه و یا دیوار اتاق خواب فقط سفید رنگ باشه.

چیدمان  مبلمان و اثاثیه با توجه به کارایی

همان طور که قبلا به کارایی سبک مدرن اشاره کردیم، در انتخاب مبلمان و وسایل خانه باید از هر گونه تجمل و افراط دوری کنیم و آن ها را با توجه به ضرورت و هدف مشخصی که دارند، بچینیم. بنابراین تنها وسایلی که به آن ها نیاز دارید را بخرید. مثلا هرگونه دکوریجاتی که فقط جنبه تزئینی و تجملاتی دارن مثل گلدان های خاص، کوزه های سفالی را کنار بگذارید و فقط به اندازه نیاز از کوسن و فرش استفاده کنید.

در ادامه شما را به دیدن چند نمونه از تصاویر دکوراسیون مدرن دعوت میکنیم.