طراحی خانه و دکوراسیون داخلی

طراحی ازابتدایی ترین مراحل در ساخت و حتی بازسازی ساختمان است. زمانی که میخواهید شروع به ساخت خانه کنید بعد از اخذ مجوز های مربوط به ساخت، نوبت به طراحی اولیه یا همان پلان ساختمان می رسد.

نحوه قرارگیری اجزای مختلف سازه مثل محل تیر و ستون مکان آسانسور راه پله شکل پارکینگ ها و … بر اساس  پلان مشخص می شود. حتماً متوجه شدید که در تهیه پلان ساختمان چه ویلا باشد و چه آپارتمان نظر کارفرما بسیار تعیین کننده است.

بعد از مرحله طراحی پلان و کسب رضایت از کارفرما در مورد نقشه اولیه ساختمان نوبت به اجرای پروژه توسط مهندسان سازه و معماری میرسد. در این مرحله ابتدا بین مهندس سازه و معمار ساختمان تبادل نظر صورت گرفته تا اجرای نقشه معماری خللی در اصول مهندسی ایجاد نکند. در این مرحله است که شکل پی و مکان ستون ها  بر اساس نحوه طراحی اولیه صورت می گیرد.

رابطه طراحی اولیه با طراحی دکوراسیون داخلی مبلمان

اگر طرحی خاص در پلان مبلمان و به طور کلی دکوراسیون داخلی خانه خود مدنظر دارید حتما باید از ابتدا با طراح هماهنگ باشید چرا که طراحی اولیه ساختمان روی دکوراسیون داخلی، طرح آشپزخانه، اتاق نشیمن و حتی شکل کلیه سرویس ها تاثیر گذار است.

 مهمترین اصول در طراحی داخلی

۱-توجه به تناسب طراحی و اصول مهندسی

به طور خلاصه : گوشه ای از اقدامات مهندسی، مانند استفاده زیاد از بادبندها یا دیوار برشی و … با چندی از از اقدامات محبوب مهندسان معماری( که موجب زیبایی بیشتر خانه هم می شود) مانند           به کار بردن باز شوهای بیش از حد، پنجره، طره های بلند، اموری که موجب نامنظم شدن ساختمان می شود و … در تضاد هستند.

نکته مهم این است که نباید بیش از حد و بدون علت قانع کننده فقط به زیبایی خانه توجه کرد. باید علاوه بر در نظر گرفتن زیبایی خانه با متخصص سازه و زلزله ساختمان هم مشورت کرد.

۲-متراژ خانه

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار طراحی اولیه و طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. وجود فضای پرت در آپارتمان نقلی به هیچ وجه قابل قبول نیست؛ بخلاف ویلاهای بزرگ  که در این گونه پروژه ها میتوان فضاهای مختلف از جمله فضا برای بازی کودکان، طراحی محوطه، بالکن و نورگیرهای بزرگ و … در نظر گرفت. به طور کلی در زمین با متراژ کمتر باید از فضای موجود استفاده بهینه کرد و اینجاست که هنر طراح بیش از پیش جلوه می کند.

۳-طراحی شکل و رنگ دیوارها و کف خانه

در اهمیت این موضوع همین بس که با تغییر در رنگ و جانمایی درست عناصر داخلی خانه مثل دیوار، اتاق خواب، آشپزخانه و غیره میتوان متراژ ظاهری منزل را بسیار بیشتر از متراژ واقعی آن نشان داد.همچنین به کار بردن رنگ های گرم در قسمت های مختلف منزل موجب افزایش حس خوب در افراد می شود این موضوع را نباید دست کم گرفت.

از عوامل دیگر ایجاد حس خوب در کارفرما میتواند تمیز کار کردن گروه های بازسازی باشد. گاهی اوقات کارفرمایان محترم از بهم ریختگی منزل، کثیف شدن خانه و از بین رفتن وسایل خود شکوه دارند که این موضوع نیز تاثیر بسیار بدی بر ذهن افراد میگذارد که حتما باید از این موارد پرهیز شود.

چگونه با هزینه کم تغییرات بزرگ ایجاد کنیم؟ آیا بازسازی ارزان امکان پذیر است؟

گاهی با تعمیر کوچک میتوان تاثیر چشمگیری مشاهده کرد. مثلاً اگر در مقابل درب ورودی از آینه استفاده کنید ورودی منزل شما خیلی بزرگتر به چشم می آید.

همچنین نور پردازی و استفاده از لوسترهای متناسب با محل زندگی خود مخصوصاً در اتاق نشیمن تاثیر به سزایی در زیبایی خانه می گذارد.

تعویض پارکت یا سنگ کف، تغییر در طرح و رنگ پرده، تغییر در طراحی اجزای مختلف منزل مثل آشپزخانه، و حتی ایجاد تغییرات در گچبری خانه در مرحله بعد میتواند انجام گیرد. باید بدونید گاهی اوقات با جابجایی یکی از از دیوارهای داخلی یا تغییر در طرح و رنگ کاغذ دیواری تحولی را در فضای داخلی منزل خود مشاهده خواهید کرد.

توجه داشته باشید که تنها تهیه نقشه پلان و نقشه های فاز ۲ معماری کار تخصصی نیست  بلکه طراحی دکوراسیون داخلی و به قولی طرح مبلمان خانه هم  باید بر اساس تخصص و تجربه فرد ماهر در این کار صورت گیرد.

 

 

 

طراحی قبرستان جاجرود

طراحی قبرستان جاجرود

طراحی ساختمان اداری در شهر ری

طراحی ساختمان اداری در شهر ری

طراحی ساختمان اداری در شهر ری

طراحی ساختمان اداری در شهر ری

طراحی مرکز تجاری چابکسر

طراحی مرکز تجاری چابکسر

طراحی برج الهیه

طراحی برج الهیه

معماری داخلی محدوده یوسف آباد

معماری داخلی محدوده یوسف آباد